Tajniki belgijskiej kuchni w Warszawie

(pr-inspiration)

W tym roku szefowie belgijskiej kuchni zabiorą uczestników 16. Dni Belgijskich w niezapomnianą kulinarną podróż. Belgia słynie wszak nie tylko z diamentów, czy z tego, że jest siedzibą wielu instytucji Unii Europejskiej. To również ojczyzna wyśmienitej czekolady, ponad 800 gatunków piwa czy gofrów. Małże i frytki to także specjalność tamtejszej kuchni. Od 15 listopada do 3 grudnia Belgijska Izba Gospodarcza zaprasza na degustacje i warsztaty kulinarne.

Okazją do kulinarnego odkrywania Belgii w Warszawie będą „Warsztaty Belgijskiego Piwa”. Warto zarezerwować sobie 27 listopada i pojawić się na Placu Konstytucji, aby w Restauracji Batida wziąć udział w warsztatach połączonych z degustacją wielu gatunków piwa. Tajemnice warzenia tego złocistego trunku i historię jego pochodzenia odsłoni zespół ekspertów złożony z wysokiej klasy specjalistów w zakresie piwowarstwa. Dodatkową atrakcją wydarzenia będzie food pairing, czyli sztuka odpowiedniego doboru potraw do konkretnego rodzaju piwa. Najsłodszym wydarzeniem 16. Dni Belgijskich w Warszawie będą „Warsztaty Belgijskiej Czekolady” (27.11). Goście będą mieli okazję nie tylko poznać historię i smak belgijskich czekolad, ale nade wszystko pod okiem doświadczonych mistrzów, stworzą własne słodkie kompozycje. Dekorowanie czekoladek to w Belgii prawdziwa sztuka. Jednak to nie koniec kulinarnych wydarzeń, tego samego dnia o godzinie 19.30 w Restauracji Batida odbędzie się „Wieczór Belgijskiego Piwa i Czekolady”. To unikalna okazja do skosztowania słodkich czekoladowych przysmaków oraz degustacji chłodnego belgijskiego piwa, wybranego spośród wielu rodzajów dostępnych podczas tego wieczoru. Belgijska Izba Gospodarcza zaprasza do udziału we wszystkich warsztatach i wydarzeniach kulinarnych organizowanych w ramach 16. Dni Belgijskich w Warszawie. Aby z nich skorzystać, należy dokonać rejestracji za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.belgium.pl, bądź pod telefonem: 22 456 40 09.

Oceny

Zaloguj się lub zarejestruj się aby dodać ocenę
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję