Przechowywanie ziemniaków

Tomasz (gotujpl) Tomasz

W odróżnieniu od innych warzyw, czy owoców- ziemniaki można przechowywać przez naprawdę długi czas. Jednakże by robić to właściwie należy stosować się do kilku zasad.

Po pierwsze ziemniaki preferują ciemne i chłodne miejsca. Najlepsze warunki do ich umieszczenia znajdziemy w zaciemnionych szafkach, lub piwniczkach. Należy unikać jasnych, nasłonecznionych pomieszczeń, gdyż w takich okolicznościach ziemniaki zielenieją.

Warto też wiedzieć, że mimo chłodu i ciemności nie polecane jest przechowywanie ziemniaków w lodówce. Warunki w niej panujące zamieniają zawartą w warzywie skrobię na sacharozę- to powoduje, że ziemniaki uzyskują słodkawy posmak, a po ugotowaniu ciemnieją.

Przetrzymywanie ziemniaków przez dłuższy czas w cieple nie wychodzi im na dobre. Najlepszą temperaturą do ich bytowania są temperatury w zakresie od 7 do 10 stopni Celsjusza. Należy też pamiętać, że ziemniaki nie mogą się znajdować w szczelnie zamkniętych foliowych workach- w takich warunkach warzywo w bardzo szybkim czasie zacznie gnić.

Co zaskakujące- złym pomysłem jest składowanie ziemniaków w pobliżu cebuli. Powodem są związki wydzielane podczas przechowywania cebuli, które znacząco przyspieszają proces psucia się omawianego warzywa. Natomiast trzymanie ziemniaków z jabłkami stanowi świetny patent na przedłużenie żywotności naszych warzyw. Jabłka bowiem, produkują etylen- gaz, który spowalnia proces psucia się i kiełkowania. Dzięki tej metodzie okres ważności ziemniaków przedłużymy prawie dwukrotnie!

Oceny

Zaloguj się lub zarejestruj się aby dodać ocenę
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję