Produkty, które wspomagają naszą pamięć

Tomasz (gotujpl) Tomasz

Kiedy nasze zdolności koncentracji są bliskie zeru, nie jesteśmy w stanie się skupić, nauka wcale nam nie idzie, a pamięć zawodzi- warto spojrzeć na listę produktów które „nakarmią” nasz mózg i pozwolą mu sprawnie pracować.

Kofeina
Zawarta w kawie, czekoladzie, napojach energetycznych. Przyczynia się do pobudzenia organizmu i zwiększa nasze zdolności pamięciowe. Efekt niestety nie jest długotrwały i istotne jest by spożywać kofeinę z rozwagą- w nadmiarze może przyczynić się do irytacji i szybkiego wpadania w gniew.

Cukier
Stanowić może rodzaj paliwa dla mózgu- nie chodzi tutaj o zwykły cukier stołowy ale o glukozę- którą organizm wytwarza z cukrów i węglowodanów, które spożywamy. Dlatego w trakcie wzmożonej pracy naszego mózgu- warto wypić np. szklankę słodkiego napoju. Jak zawsze nie można przesadzać- gdyż nadmiar cukrów może spowolnić nie tylko nasz mózg, ale osłabić cały organizm.

Jedz śniadania!
Badania wykazują że dzięki spożywaniu śniadań potrafimy lepiej skupiać się na tym co robimy, zwiększają się zdolności naszej pamięci krótkotrwałej oraz nasza uwaga. Najlepiej spożywać na śniadania produkty pełnoziarniste oraz nabiał i owoce.

Ryby
Dzięki obecności kwasów Omega 3 i zdrowych tłuszczów wspierają naszą pamięć, a dodatkowo zmniejszają ryzyko zapadnięcia na demencję i zapobiegają udarowi mózgu. Dla zdrowia warto spożywać ryby dwa razy w tygodniu.

Garść orzechów, kostka czekolady...
Nie zaszkodzą w codziennej diecie, a pomogą nam lepiej myśleć. Orzechy i nasiona są źródłem witaminy E i przeciwutleniaczy dzięki czemu stymulują mózg do pracy, poprawiając koncentrację. Czekolada- przede wszystkim gorzka, ma również silne właściwości przeciwutleniające, a naturalne stymulanty jak kofeina poprawiają nasze możliwości skupiania się.

Jagody
Badania wykazały że jagody mogą chronić nasz mózg przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Dodatkowo borówki mogą zapobiegać otępieniu i  chorobom starczym- takim jak demencja. Oprócz tego poprawiają funkcje uczenia się.

Zdrowa dieta
Urozmaicona i zrównoważona dieta nie tylko wspiera nasz organizm, ale stanowi podstawę do tego by nasz mózg działał sprawnie. Zbyt obfite posiłki przyczynią się do uczucia zmęczenie i ogólnego otępienia, natomiast spożywanie za małej ilości kalorii utrudni nasze zdolności koncentracyjne.

Witaminy, minerały, suplementy
Sklepowe półki aż uginają się od różnorodnych leków, które mają wspomóc pracę mózgu. Mimo, że tego typu produkty są dla nas wartościowe- naukowcy nie są zbyt optymistycznie nastawieni do ich spożywania w formie tabletek. Dlatego przy ich używaniu należy zachować rozwagę - najlepszą z możliwych opcji jest dostarczanie do organizmu koniecznych witamin i minerałów poprzez spożywanie pokarmów, które je zwierają.

Oceny

Zaloguj się lub zarejestruj się aby dodać ocenę
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję