Wielkanocne jajka

Tomasz (gotujpl) Tomasz

Wielkanoc to bardzo ciepłe, rodzinne święta, święta wspólnego jedzenia i biesiadowania, gdyż tradycyjnie po czasie Wielkiego Postu – niegdyś bardzo restrykcyjnie przestrzeganego – spędzane są przeważnie przy suto zastawionym stole. W pierwszy dzień świąt – Wielką Niedzielę – zjada się najobfitsze chyba śniadanie w roku, śniadanie wielkanocne, zwane również święconym.

Nie zawiera ono wprawdzie obecnie, tak jak kiedyś: pieczonego prosięcia, krągłych szynek, zwojów kiełbasy i wielkich kołaczy, jednak mimo to stoły uginają się pod ciężarem różnej maści smakołyków. Większość z nas stara się przeżyć święta w atmosferze rodzinnej i wyjątkowej, takiej jaką zapamiętała z dzieciństwa i przekazuje magię nowym pokoleniom.

Najważniejszym symbolem Wielkanocy jest jajko. Od niepamiętnych czasów uważane jest za symbol zwycięstwa życia nad śmiercią. W mitologiach pojawia się często coś, z czego stworzony jest wszechświat, źródło i początek wszystkiego. W Niedzielę Wielkanocną razem ze swoimi najbliższymi dzielimy się święconym jajkiem na znak pojednania, miłości i życzliwości. Jajko wielkanocne powinno być pokrojone na tyle części, ile osób zasiada przy stole. Piękną tradycją wielkanocną jest zwyczaj zdobienia jajek. Niegdyś jajko było symbolem odradzającego się życia, pewnego rodzaju amuletem zapewniającym zdrowie i pomyślność, a jego zdobienie miało charakter magiczny.

Żeby nadać jajkom ciekawe kolory, moczy się je w wodzie z dodatkiem różnych barwników. Dawniej barwiono jajka wyłącznie w sposób naturalny. Kolor czerwony uzyskiwano poprzez zanurzenie jajek w świeżo wyciśniętym, delikatnie zakwaszonym soku z buraka, żółte, rdzawe i brązowe odcienie nadawał jajkom wywar z suchych łusek cebuli, a na fioletowo barwił je sok z jagód, zieloną barwę uzyskiwano mocząc jajka w wywarze z trawy i pokrzyw.

Oceny

Zaloguj się lub zarejestruj się aby dodać ocenę
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję