Antrykot


Pod pojęciem antrykot rozumieć można dwa różne produkty.

Antrykot, w pierwszym znaczeniu, stanowi górną część tuszy wołowej lub cielęcej, umiejscowioną w środkowej części kręgosłupa zwierzęcia. Antrykot przymocowany jest do żeber i pokrywa go zwykle warstwa tłuszczu oraz błonek. Mięso wysokiej jakości ma krwistoczerwoną barwę, a jego cechą charakterystyczną jest grubowłóknistość oraz to, że po poddaniu go obróbce termicznej, nie traci soczystości, czy też delikatności.

W drugim rozumieniu, mianem antrykotu określa się również stek, przygotowywany poprzez rozbicie, a następnie smażenie mięsa w silnie rozgrzanym tłuszczu. Jego obróbka termiczna powinna trwać od 3 do 4 minut, z każdej strony.

Antrykot, w postaci surowego mięsa, należy przechowywać w lodówce przez maksymalnie 3 dni. Decydując się na zamrożenie, znacznie wydłużymy okres jego przydatności do spożycia. W temperaturze od -12 do -18 °C mięso wytrzyma około roku.

Antrykot ma zastosowanie także podczas produkcji kiełbas, konserw, gulaszów, pieczeni, zrazów, befsztyka tatarskiego i wielu innych produktów i potraw mięsnych.
W sklepach zakupić możemy porcję tego mięsa z kością lub bez. Jest ono doskonałym źródłem czystego białka zwierzęcego oraz szeregu witamin z grupy B.

 

Wartość odżywcza w 100g

Wartość energetyczna: 158 kcal
Tłuszcz: 7,2 g
Białko: 20,6 g
Węglowodany: 0 g
 

Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję