Borowiki


Borowiki to gatunek grzybów leśnych o wyjątkowych walorach smakowych. Wyróżniamy kilkadziesiąt ich rodzajów. Najczęściej spotykanymi w naszym kraju gatunkami są borowik szlachetny oraz kasztanowy. Borowiki to grzyby z okrągłymi kapeluszami o jasnobrązowej barwie, białym zwartym miąższu oraz grubym i pękatym trzonie. Borowik kasztanowy wyróżnia się tym, że jego miąższ ma jasnozieloną barwę.

Podczas zbiorów należy mieć na uwadze ostrożność, ponieważ borowika szlachetnego bardzo łatwo pomylić z borowikiem szatańskim lub ponurym. Borowiki występują w lasach iglastych oraz liściastych, są to zwykle lasy sosnowe bukowe i olchowe. Rosną pojedynczo lub w grupach. Zbiorów dokonywać można już od czerwca do listopada. Mało kto wie, że borowiki, a w szczególności szlachetny, to najcenniejsze i najbardziej poszukiwane grzyby na świecie!

Świeże borowiki, podobnie jak inne grzyby nie nadają się do dłuższego przechowywania, dlatego aby cieszyć się ich smakiem przez cały rok, grzyby te mrozimy, suszymy lub konserwujemy w zalewie octowej z dodatkiem warzyw oraz ziół. Konserwowane serwujemy zwykle jako dodatek do wędlin i kiełbas. Suszonych borowików używamy najczęściej do przygotowywania zup. Nadają one wyjątkowy aromat potrawom mięsnym oraz stanowią składnik farszów wszelkich dań mącznych, naleśników, krokietów i pierogów. Świeże borowiki możemy dusić, gotować, smażyć lub zapiekać, z dodatkiem cebuli, śmietany i przypraw a nawet alkoholu.

Wartość odżywcza w 100g

Wartość energetyczna: 48 kcal
Tłuszcze: 1 g
Węglowodany: 4 g
Białko: 4 g

Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję