Goździki


Swoją kulinarną karierę goździki zawdzięczają intensywnemu, korzennemu zapachowi i dość ostremu, lekko piekącemu smakowi. Kształtem przypominają małe gwoździe – stąd też ich nazwa. Są one składnikiem takich przypraw jak indyjskie curry czy chińskie „pięć smaków”.

Goździki w kuchni
Goździki dodaje się zazwyczaj do marynat owocowych, na przykład do gruszek czy śliwek w occie, a także do konfitur, kompotów, nalewek, ponczu, grzanego piwa i wina.
Używane są również do pasztetów, duszonej kaszanki i wołowiny, a wbite w cebulę nadają wyjątkowy smak rosołowi. Doskonale aromatyzują ciemne sosy oraz warzywa (czerwoną kapustę, jarmuż i kapustę kiszoną).

Zapobiegają procesom utleniania
Goździki zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy, które spowalniają oraz zapobiegają procesom utleniania. Jest to bardzo ważne w przemyśle spożywczym, gdyż żywność zawierająca przeciwutleniacze psuje się znacznie wolniej. Również medycyna doceniła działanie przeciwutleniaczy – przeciwdziałają one powstawaniu nowotworów.

Herbata z goździka
Herbata z goździka ma działanie rozgrzewające, pobudzające i napotne. Warto więc pić ją w okresach przeziębienia i grypy, zamiast różnego rodzaju leków rozgrzewających.  

Goździki na zęby
Goździki szybko i skutecznie uwalniają od bólu zęba. Wystarczy roztarty goździk umieścić w miejscu bólu. Dodatkowo, jedzenie ok. 3 goździków dwa razy dziennie zapobiega próchnicy oraz stanom zapalnym dziąseł.

„Goździkowe” bogactwa
Goździki są bogate w takie minerały jak żelazo, fosfor, wapń, potas, sód oraz witaminy z grupy A i C. Posiadają one właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne, przeciwwirusowe i antyseptyczne. Olejek goździkowy jest stosowany przeciw paciorkowcom i gronkowcom.

Na stres i zmęczenie
Dzięki stymulującemu wpływowi na umysł, goździki usuwają zmęczenie oraz wyczerpanie psychiczne. Są także doskonałym lekiem na stres. Pomagają również przy leczeniu bezsenności i problemów ze snem.  
 

 

Wartość odżywcza w 100g

Wartość energetyczna: 323 kcal
Białko: 6 g
Węglowodany: 61,2 g
Tłuszcz: 20,1 g

Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję