Kiełbasa głogowska


Kiełbasa głogowska - to rodzaj cienkiej wieprzowej kiełbasy. Jest to produkt prawdziwie Polski, charakterystyczny dla regionu Podkarpacia. Wyróżnia się ona do tego stopnia, że w 2006 roku dokonano jej wpisu na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kiełbasa ta powstała prawdopodobnie już w XVIII wieku, jednak prawdziwy rozwój jej popularności nastał wraz z wiekiem XIX, głównie za sprawą stacjonujących w Głogowskim garnizonie austro-węgierskich żołnierzy.

 

Przygotowanie kiełbasy głogowskiej

Cechą charakterystyczna tej wędliny jest to, iż przyrządza się ją z mięsa surowego, którego nie marynujemy ani nie peklujemy, a po uwędzeniu nie parzymy w kąpieli wodnej.

Do produkcji kiełbasy głogowskiej niezbędne jest mięso wieprzowe, szynka, biodrówka lub karkówka. Wszystkie te mięsa powinny stanowić ok 60% wagi całości. W pozostałej części składu znaleźć powinny się bardziej tłuste kawałki wymienionych mięs. Przyprawami używanymi do wyrobu kiełbasy głogowskiej są oczywiście sól, pieprz, czosnek oraz kolendra.

Przygotowane mięso należy zmielić, chude kawałki w maszynce z oczkami o średnicy ok. 16 mm, tłuste zaś w maszynce o średnicy oczek ok. 2 mm. Rozdrobnione mięso wrabiamy z przyprawami, czosnkiem i odrobiną lodowatej wody na zwięzła masę. Następnie za pomocą specjalnie przystosowanej maszynki nadziewamy jelita kiełbasiane o średnicy 35 mm i formujemy w owalne pęta. Kiełbasę te wędzimy drewnem olchowym, z niewielkim dodatkiem ziaren jałowca na ciemnowiśniowy kolor. Pod koniec wędzenia kiełbasę należy upiec w wędzarni ciepłym dymem o temperaturze ok. 85 stopni.

Kiełbasa głogowska powinna mieć ciemnowiśniowy kolor, zwartą konsystencję i wydobywać charakterystyczny czosnkowy aromat.

Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję