Kiełbasa jałowcowa


Kiełbasa jałowcowa - zaliczana jest do tradycyjnych polskich kiełbas w kwietniu 2011 została wpisana na listę rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności, prowadzoną przez Komisje Europejską. Ten rodzaj kiełbasy powstaje z mieszaniny tłustego i chudego mięsa wieprzowego oraz niewielkiej ilości wołowiny w proporcji 2:1.W składzie tejże kiełbasy znajdziemy także niewielkie ilości słoniny. Bardzo ważną rolę spełniają również przyprawy takie jak sól, saletra potasowa, cukier czarny pieprz oraz owoce jałowca. Kiełbasa jałowcowa nadziewana jest w jelita kiełbasiane o średnicy ok 30 mm, formuje się ją w pojedyncze pęta które na końcach spina się j wykałaczka, po uwędzeniu tworzą one półkoliste wianki. Najistotniejszy jest jednak fakt, iż do proces wędzenia odbywa się przy użyciu drewna bukowego lub olchowego do, którego dodaje się owoce lub gałęzie jałowca. Jałowiec dodaje się pod koniec wędzenia, jeśli są to owoce rozkłada się je na metalowej płycie i umieszcza tuż nad ogniem gałązki zaś wrzuca się bezpośrednio do paleniska. Ten niezwykły dodatek nadaje kiełbasie intensywny ziołowy aromat.

Kiełbasa jałowcowa sama w sobie jest krucha i soczysta, wyczuwalny jest smak ziół czosnku i przypraw. Zewnętrzna jej część ma barwę ciemnowiśniową natomiast w po przekrojeniu naszym oczom ukazuje się różowa zwarta struktura.

Przepisów na kiełbasę jałowcową jest wiele jednak nie różnią się one znacząco od siebie. Na uwagę zasługuje z pewnością wpisana na listę produktów tradycyjnych MRiRW Jordanowska kiełbasa jałowcowa pochodząca z okolic Łowicza w województwie łódzkim,którą to wytwarza się wg niezmiennych receptur od XIX wieku,szczególnie w okresie Świat Wielkanocnych.

Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję