Makaron cannelloni


Makaron canneloni jak większość makaronów pochodzi z Włoch. Jego pomysłodawcą był kucharz Nicolo Federico. Mieszkał on w Neapolu, pod koniec XIX wieku. Prawdziwa ekspansja cannelloni przypadła na okres II wojny światowej.

Cannelloni wytwarza się z cienkiego ciasta makaronowego, składającego się z mąki pszenicy durum i wody. Ma on kształt dużych pustych rurek o długości od 7 do 10 cm. Nazwa ta w języku polskim oznacza duża rurę lub tubę.

 

Przygotowanie cannelloni:

Puste wnętrze cannelloni wypełnia się rozmaitymi farszami. Tradycyjnie były to pomidory, czosnek i cebula. Bardzo smaczny jest również farsz składający się ze szpinaku, mielonego mięsa wieprzowego, wieprzowo-wołowego lub ricotty. Wypełniony makaron układa się ciasno w naczyniu żaroodpornym, zalewa sosem beszamelowym (z masła mąki i mleka) i pomidorowym, posypuje startym twardym serem, najlepiej parmezanem, a następnie zapieka do momentu aż ser zacznie się rozpuszczać. Najbardziej odpowiednimi przyprawami do tego rodzaju mięsa są, bazylia, oregano i rozmaryn. Cannelloni podajemy z lampką czerwonego wytrawnego lub półwytrawnego wina.

Jest to danie wykwintne i eleganckie idealnie pasuje na przyjęcia. Jedyną jego wadą jest wysoka kaloryczność. Makaron ten jest łatwo dostępny, produkuje go nawet jeden z wiodących polskich producentów makaronów. Zapakowany jest najczęściej w papierowe pudełka o wadze 250 g.

Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję