Proszek do pieczenia


Jego skład opiera się głównie na węglowodanie sodu, difosforanie sodu oraz mące pszennej lub ziemniaczanej. Używa się go do spulchniania produktów cukierniczych i piekarniczych, takich jak chleb, ciasta kruche, biszkoptowe, paluszki, krakersy, herbatniki itp. Pomysłodawcą proszku do pieczenia był Eben Norton Horsford, a na skalę przemysłową po raz pierwszy wyprodukował go Ludwig Marquart.

Obecnie proszek do pieczenia pakowany jest w niewielkie, ok. 30 g torebki, co po raz pierwszy na świecie uczynił August Oetker. Proszek ma długi termin przydatności do spożycia, jednak należy przechowywać do w suchym, chłodnym miejscu i absolutnie nie dopuszczać do kontaktu z wodą.
Co ciekawe, pewna grupa sportowców używa proszku do pieczenia jako tzw. „legalnego dopingu”, gdyż niweluje on kwas mlekowy w mięśniach. Nasze babcie stosowały go również do wywabiania uporczywych plam.

Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję