Sezam


Od wieków uprawiany w Azji i Afryce sezam jest pierwszą rośliną, z której tłoczono olej. To także niezwykle bogate źródło witamin  i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Posiada również lecytynę, która pozytywnie działa na sprawność umysłową. Nie ma więc przeciwwskazań, aby się nim zajadać, w szczególności, że jest bardzo smaczny.

Sezam a kulinaria
Na bazie ziaren sezamu produkowanych jest wiele rodzajów słodyczy. Najbardziej znana jest chałwa – to nic innego jak karmelowa masa zrobiona z miazgi sezamowej. Innym przykładem są sezamki. Piekarze dodają ziarna sezamu do wypieku oraz ozdabiania pieczywa. Nasiona i kiełki sezamu są także stosowane jako przyprawa do sałatek warzywnych oraz owocowych.

Dla zachowania młodego wyglądu
Sezam zawiera tłuszcze z grupy omega 3 oraz sesamol i sesamolinę – naturalne przeciwutleniacze, działające spowalniająco na procesy starzenia się organizmu. Dzięki temu, przy regularnym spożywaniu sezamu, skóra pozostaje młoda i elastyczna, organizm jest chroniony przed niektórymi z chorób metabolicznych, a także zmniejsza się ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych.

Bogactwo białka i wartości odżywczych
Ziarna sezamu zawierają mnóstwo witamin A i E, witamin z grupy B, żelaza, fosforu, magnezu, cynku, potasu i wapnia. Warto też zwrócić uwagę na zawarte w nich białko o wysokiej zawartości aminokwasów, które sprawia, że sezam jest niezwykle łatwo przyswajany przez organizm.

Olej sezamowy w medycynie
Z oleju sezamowego wytwarzane są maści, plastry oraz lewatywy. Ponadto olej sezamowy ma zdolność zwiększania ilości trombocytów oraz przyspiesza krzepnięcie krwi. Może być więc wykorzystywany przy leczeniu hemofilii czy skazy krwotocznej.

Sezamowe mydełka i olejki
Olej sezamowy z drugiego tłoczenia jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym do produkcji wysokogatunkowych mydełek zapachowych. Z kwiatów sezamu można zaś otrzymać dodawany do perfum olejek eteryczny.

 

Wartość odżywcza w 100g

Wartość energetyczna: 632 kcal
Białko: 23,2 g
Węglowodany: 10 g
Tłuszcz: 59,9 g

Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję